Лов на дива коза
ДИВА КОЗА – RUPIKAPRA RUPIKAPRA L.
Дивата коза е основния дивеч за ДЛС”ИЗВОРА”. Разпространена е и в трите ловни района, обитавайки около 2 600 ха. Местообитанията на дивата коза включват дефилето на Девинска река и скалистите склонове на „Лък балкан” в диапазона от 750м. до 1500 м. надморска височина.
Популацията е от рядко срещаната форма „горска” дива коза и от 01.01.2007г. е защитен вид. Ловуването се разрешава от Министерството на околната среда и водите по реда на чл.49 /1/ т.1 от Закона за биологичното разнообразие и утвърдения „План за действие на дивата коза”.
Съгласно „Плана за действие на дивата коза” ловуването е разрешено в следните периоди:
- Мъжки от 10 април до 10 май и от 01 декември до 15 януари
- Женски от 15 септември до 31 октомври
Периодът за лов от 10 април до 10 май е неподходящ поради настъпилото облистване на гората и намалената видимост.
Традиционното ежегодно ползване на дивата коза в ДЛС”ИЗВОРА” е 18-20 броя от тях 50-55% се пада на женските екземпляри. Ловът на дива коза е интересен и емоционален. Провежда се почти през целия ден чрез издебване на дивите кози по откритите места – скални тераси, полянки и сипеи. В по-голямата си част ловните маршрути са подбрани със слизане от високите части на планината към Ловен дом „Девин”. Въпреки това ловците трябва да са подходящо екипирани и физически здрави. Отстрелното разстояние е най-често в диапазона 50-250 м.
По време на лова на диви кози могат да се наблюдават в тяхната естествена среда защитените видове – мечка, дива котка, видра, скален орел и др.
Ловуването на диви кози по дефилето на Девинска река наричана още р.Дивна е едно неповторимо преживяване, докосване до девствена и величествена природа.